Museokortin myyntilogiikan muutos
Uudistamme uusien Museokorttien myyntiä siten, että myynti kirjataan Museokortti-järjestelmään heti myyntitapahtuman yhteydessä. Myynti merkitään joko lukijalaitteella tai Museokortin käyttöliittymässä.
Reaaliaikainen tieto uuden kortin myynnistä mahdollistaa:
- Reaaliaikaisen ja tarkan myyntistatistiikan
- Tarkan laskutuksen, joka täsmää museon kassaan kertyneiden myyntitulojen kanssa
- Hinnanalennuskampanjoiden järjestämisen myös museoissa
Uudistuksen myötä myös myytävät Museokortit uudistuvat, kohdekohtaiset koodilistat poistuvat eikä asiakasnumeroita tarvitse enää kirjoittaa käsin tai näpytellä lukijalaitteeseen!
Uuden myyntilogiikan käyttöönoton aikataulu
Myyntilogiikan uudistus otetaan käyttöön museokohteissa porrastetusti kevään 2023 aikana:
- Kohteet on jaettu käyttöönottoryhmiin ja käyttöönottoja on aikataulutettu koko keväälle tammikuusta alkaen kesäkuun loppuun.
- Aikataulussa on pyritty huomioimaan kevään kiireajat. Käyttöönottoja ei ole esim. hiihtolomaviikoilla, pääsiäisen ympärillä tai museopäivien aikaan.
- Kesäkohteiden käyttöönotot tapahtuvat touko-kesäkuussa ja ne on pyritty aikatauluttamaan tiedossa olevien tai edellisten vuosien avautumisajat huomioiden.
- Uudistus vaatii lukijasovelluksen uudelleenasennuksen, joka toteutetaan laitetoimittajan kanssa yhteistyössä. Kohteelle toimitetaan siis uusi lukijalaite, jossa päivitetty lukijasovellus. Uuden laitteen käyttöönoton jälkeen vanha laite lähetetään laitetoimittajalle takaisin. Ohjeet vanhan laitteen lähetykseen tulevat uuden laitteen mukana.
- Museokortti-tiimi on yhteydessä jokaiseen kohteeseen hyvissä ajoin ennen käyttöönottopäivää ja jokaisen kohteen kanssa käydään läpi sekä aikataulu että käytännönjärjestelyt tarkemmin.
HUOM! Uusi myyntilogiikka ei tule käyttöön museossa ennen kuin:
- Museokortti-tiimi on ollut asiasta yhteydessä ja kertonut käyttöönottopäivämäärän
- Uusi lukijalaite uudella Museokortti-sovelluksella on toimitettu museolle
- Museo on saanut myytäväksi uusia asiakasnumeron sekä QR-koodin sisältäviä väliaikaisia Museokortteja.
Tähän asti kohteissa toimitaan kuten ennenkin!
Intran Museokortin myyntilogiikan muutos 2023 –osiossa on nähtävillä lista, josta voitte tarkistaa millä viikolla kohteenne on käyttöönottovuorossa!
Lisätietoja myyntilogiikan muutoksesta Museokortin intranetissä:
Museokortin intranetissä on uusi osio Museokortin myyntilogiikan muutos 2023 , josta löytyy uudistukseen liittyviä ohje- ja perehdytysmateriaaleja.
Käyttöönottovuorossa oleville kohteille järjestetään käyttöönottoviikolla viime hetken kertausperehdytys joko lähikoulutuksena tai webinaarina. Tällä hetkellä jo aikataulutetut perehdytykset:
17.1. 8.30 -10.00 Tampere, Työväenmuseo Werstas
24.1. 9.00 -10.30 Turku, Aboa Vetus & Ars Nova
31.1. 8.30 -10.00 Helsinki, HAM Helsingin taidemuseo
Myyntilogiikan uudistukseen liittyvä lisälaskutus:
Laskutuksesta vastaaville järjestetään erillinen webinaari uudistukseen liittyvään tilittämättä jääneiden uusien korttien myyntitulojen tasaamiseen eli lisälaskutukseen liittyen.
Webinaarit ylimääräisestä laskutuksesta järjestetään: 10.1., 16.3. ja 16.5.
10.1. Myyntilogiikan uudistukseen liittyvä lisälaskutus - webinaari
Webinaariin tarvitsee osallistua vain kerran, webinaari myös taltioidaan myöhempää katsomista varten.