Skip to content

Våra kontor

FMA-gruppen har sitt gemensamma kontor i Helsingfors centrum. Vår post- och besöksadress är:

Pohjoisesplanadi 35 Aa
00100 Helsingfors, Finland

Personal vid FMA-gruppen

Gruppadministration

VD Petra Havu 
+358 44 430 0724
petra.havu@museoliitto.fi
Ledning av Museoliitto-gruppen och Finlands Museiförbund, public relations, lobbying.

Affärsdirektör för gruppen, VD för FMA Creations Oy Pekka Impiö
+358 44 430 0720
pekka.impio@museot.fi
Ledning av Museoliitto-gruppens dotterbolag och nya affärsverksamheter.

Gruppjurist Veli-Markus Tapio
+358 40 536 6580
veli-markus.tapio@museoliitto.fi

Kommunikationschef
Miisa Pulkkinen
+358 44 430 0719
miisa.pulkkinen@museoliitto.fi
Företags- och påverkanskommunikation, mediekontakter.

Ekonomichef Minna Barbunakis
+358 44 430 0727
minna.barbunakis@museoliitto.fi
Gruppens ekonomi och personalresurser.

Verkställande assistent Okuliina Turkia
+358 44 430 0705
okuliina.turkia@museoliitto.fi
Kalenderhantering, medlemsärenden, kontorstjänster.

FMA Utbildning, Utveckling och Kommunikationstjänster

Utvecklingschef Leena Tokila
+358 40 534 6232
leena.tokila@museoliitto.fi

Utbildningsspecialist Pauliina Kinanen
+358 40 354 2205
pauliina.kinanen@museoliitto.fi
Planering, genomförande och utveckling av utbildning.

Utbildningschef Sirpa Ärilä
+358 44 430 0713
sirpa.arila@museoliitto.fi
Planering, genomförande och utveckling av utbildning.

Kommunikationsspecialist Kirsti Ruissalo
+358 44 430 0721
kirsti.ruissalo@museoliitto.fi
Kommunikation för Museiförbundet, MuseoPro och Julius-nyhetsbrev, underhåll av Museipost.

FMA Creations Oy – Museikortet

VD Pekka Impiö
+358 44 430 0720
pekka.impio@museot.fi

Affärschef Aino-Marja Miettinen
+358 44 430 0714
aino-marja.miettinen@museot.fi

Account Manager Elina Makkonen
+358 44 430 0707
elina.makkonen@museot.fi
Samarbete mellan Museikortet och museer, utveckling av kundrelationer och serviceupplevelse.

Account Coordinator Vanessa Kairulahti
+358 44 430 0729
vanessa.kairulahti@museot.fi
Samarbete mellan museer och Museikortet, kundservice.

Marknadsförings- och kommunikationschef Marjo Vänttinen
+358 44 430 0712
marjo.vanttinen@museot.fi

Kommunikationsspecialist Susanna Kyllönen
+358 44 430 0708
susanna.kyllonen@museokortti.fi


Kommunikationsspecialist Susanna Seppälä
+358 44 430 0708
susanna.seppala@museot.fi

Kommunikationsspecialist
Sanni Harju-Nikula
+358 44 430 0728
sanni.harju-nikula@museot.fi

Content Producer
Sonja Hämäläinen

Museikortet kundservice (vardagar 9-12)
+358 44 784 5745

Kundservicechef Jussi Kilpinen
+358 44 430 0711
jussi.kilpinen@museot.fi

Affärskoordinator Tuula Koskinen
+358 400 457 027
tuula.koskinen@museot.fi

Kundkoordinator Lauri Ampuja
+358 44 430 0717
lauri.ampuja@museoliitto.fi

Kundrådgivare Samuel Siimeslahti
+358 44 430 0731
samuel.siimeslahti@museot.fi

Kundrådgivare Otto Andelin

Projekt Specialist Anna Pirvola
+358 44 430 0707
anna.pirvola@museot.fi

IT-chef Janne Oksanen
+358 44 430 0726
janne.oksanen@museot.fi