17.11.2025
Museot vauhdittamaan kulttuurista kestävyysmurrosta
Seinäteksti Luonnontieteellisen keskusmuseon näyttelystä. Kuva: Pauliina Latvala-Harvilahti
Suomen museoliitto ry käynnistää museoiden valtakunnallisen Tulevaisuusperintöverkoston. Se tarjoaa Suomen kaikille ammatillisille museoille alustan kehittää yhdessä strategioita, työkaluja ja toimintatapoja sekä syventää tulevaisuus- ja kestävyysosaamistaan. Nesslingin säätiön mahdollistama verkosto vastaa museosektorin yhteiskunnallisen vaikuttavuuden odotuksiin siirtymästä kohti kestävämpää elämäntapaa.
Kohti ekososiaalista sivistystä. Museoiden tulevaisuusperintöverkosto kestävyysmurroksen vauhdittajaksi -toimintahanke käynnistyy keväällä 2026. Vahvaan tutkimuspohjaan perustuvan hankkeen alkuvaiheessa kehittäjämuseoina toimivat Merikeskus Forum Marinum, Suomen valokuvataiteen museo ja Suomen Metsämuseo Lusto. Lisäksi hankkeen toimintaan kutsutaan laaja joukko pilottimuseoita.
Museoliitossa hanketta johtaa kulttuuriperinnön tutkimuksen dosentti Pauliina Latvala-Harvilahti Tieteen ja toivon talosta. Tulevaisuudentutkimuksen ja kestävyysmurroksen kysymyksiin perehtyneellä Latvala-Harvilahdella on pitkäaikainen kokemus muistiorganisaatioiden kehittämisestä ja valtakunnallisesta kulttuuriperintötyöstä.
”Tulevaisuusperintöä luodaan tässä ja nyt. Se on elävää perintöä – kestäviin arvoihin perustuvia taitoja, tekoja ja valintoja, joita jokainen voi arjessaan ottaa käyttöön. Museot toimivat planetaarisen hyvinvoinnin edistämiseksi katsomalla avoimiin tulevaisuuksiin yhdessä yhteisöjen ja yksilöiden kanssa”, toteaa Latvala-Harvilahti, joka toimii myös opetus- ja kulttuuriministeriön asettaman aineettoman kulttuuriperinnön asiantuntijaryhmän puheenjohtajana.
Tulevaisuusperintöverkoston perustaminen Museoliittoon on museologian työelämäprofessori Leena Paaskosken (Jyväskylän yliopisto) ja Pauliina Latvala-Harvilahden aloite. Paaskoski osallistuu hankkeeseen osana työtään Suomen Metsämuseo Lustossa.
”Museoliitolle on alan edunvalvojana ja yhdyssiteenä tärkeää, että voimme vahvistaa museoiden tulevaisuuskestävyyttä. Hanke antaa uusia työkaluja ja luo kyvykkyyksiä, jotka auttavat museoita luovimaan muuttuvassa yhteiskunnassa. Pauliina Latvala-Harvilahden ja Leena Paaskosken aloite oli todella tervetullut. On hienoa, että pääsemme syventämään yhteistyötä”, sanoo Museoliiton toimitusjohtaja Petra Havu.
Kehittämisen keskiössä ovat museoiden toimintamallit, toimintatavat ja työkalut. Jokainen kehittäjämuseo tai verkoston jäsen tuo yhteistyöhön oman näkökulmansa ja ideansa.
”Aloitamme todella mielellämme yhteistyön Museoliiton, Suomen valokuvataiteen museon, Luston ja muiden museoiden kanssa. Aktiivinen toimintamme meren kulttuuriperinnön ja merilukutaidon puolestapuhujana antaa meille hyvät eväät tavoitteelliseen verkosto- ja kehittämistyöhön”, iloitsee toimitusjohtaja Ulla Teräs Forum Marinumista.
Lisätietoja: Toimitusjohtaja Petra Havu petra.havu@museoliitto.fi Suomen museoliitto, 044 430 0724 ja hankejohtaja Pauliina Latvala-Harvilahti pauliina.latvala-harvilahti@utu.fi, 050 302 9873.