Skip to content

Museoliitto

27.5.2026

Tiina Merisalo Museoliiton kunniajäseneksi

Kunniajäsen Tiina Merisaloa (vas) juhlittiin Museogaalassa Hämeenlinnassa. Lavalla ovat myös Museoliiton hallituksen puheenjohtaja Pekka Timonen ja toimitusjohtaja Petra Havu. Kuva: Anni Koponen

Suomen museoliitto ry:n 103. vuosikokous on kutsunut Museoviraston pääjohtaja emerita, FM, EMBA Tiina Merisalon liiton kunniajäseneksi.

Suomen museoliitto ry:n vuosikokous pidettiin Museopäivien yhteydessä Hämeenlinnassa torstaina 21.5.2026. Vuosikokous päättyi harvinaiseen juhlahetkeen, kun liiton kunniajäseneksi kutsuttiin yksimielisellä päätöksellä museoalan pitkäjänteinen kehittäjä ja syvällinen osaaja, FM, EMBA Tiina Merisalo.

Museoliiton hallituksen puheenjohtaja, Vantaan kaupunginjohtaja Pekka Timonen korosti esittelyssään Merisalon keskeisyyttä alan kehittämisessä: yhteisen äänen vahvistamisessa, edunvalvonnassa, täydennyskoulutuksen kehittämisessä sekä museoalan arviointikäytäntöjen luomisessa

”Yli kolmen vuosikymmenen mittainen ura on ulottunut paikallisista museoista valtakunnalliseen kulttuuriperintöhallintoon, ja jokaisessa tehtävässä hän on vienyt alaa eteenpäin määrätietoisesti ja uudistavasti. Hänen panoksensa on ollut strategista, pitkäjänteistä ja koko kenttää hyödyttävää”, perusteli Timonen.

Tiina Merisalon ura on ulottunut paikallisista museoista valtakunnalliseen kulttuuriperintöhallintoon. Museoviraston pääjohtajana hän toteutti merkittäviä rakenteellisia uudistuksia ja toimi museoalan äänitorvena laajoissa yhteiskunnallisissa muutoksissa. Hän vahvisti viraston asemaa valtakunnallisena asiantuntijaviranomaisena ja kytki kulttuuriympäristön, rakennusperinnön ja muinaisjäännösten suojelun osaksi keskeisiä yhteiskunnallisia teemoja, kuten aluekehitystä, ilmastoa ja demokratiaa.

Merisalo on myös toiminut Suomen museoliiton hallituksessa jäsenenä ja varapuheenjohtajana vuosina 2005–2011 ja 2016–2020.

Uusi kunniajäsen on tunnustuksesta liikuttunut.

”Lämmin kiitos tästä hienosta kunnianosoituksesta. Museoala on niin valtavan tärkeä, merkityksellinen ala ja olen kiitollinen, että olen saanut tehdä sen parissa 40 vuoden työuran ja nähdä sen kehittyvän. Eikä voi unohtaa ihmisiä, on ollut onni tehdä töitä upeissa museoissa, osaavien esihenkilöiden ja inspiroivien työtovereiden kanssa. Museoissa tehdään hienoa työtä ihmisyyden ja maailman koko kirjon parissa, voiko enää parempaa ollakaan!”

Merisalo korostaa museoalan yhteisöllisyyttä, jonka hyvää henkeä kannattaa nyt vaalia:

”Museoliitto, jonka hallituksessa minullakin takavuosina oli vuosia ilo työskennellä, on alan oma ydinyhteisö. Koko alalla on vankka asema suomalaisessa yhteiskunnassa. Vaikka ajat nyt erityisesti tuntuvatkin koettelevan, ja juuri siksi kannattaa ymmärtää mistä tulemme ja nähdä vähän pidemmälle eteenpäin. Yhteen hiileen puhaltaminen ja kollegiaalisuus, toinen toisensa sparraaminen on ollut iso voimavara tässä porukassa. Pidetään siitä edelleen kiinni!”

Suomen museoliitto ry:llä  on tällä hetkellä kolme kunniajäsentä. Vuonna 2005 Oulun Museopäivillä kunniajäseneksi kutsuttiin opetusneuvos Matti Rossi (1936–), joka toimi liiton puheenjohtajana 1983–1988. Vuonna 2009 Kokkolassa kutsuttiin kunniajäseneksi diplomaatti Heikki Talvitie (1939–), joka toimi Museoliiton puheenjohtajana 2003–2009.

Voisit olla myös kiinnostunut näistä