Skip to content

Museoliitto

2.11.2026

Haku Vuoden museo 2027 -kilpailuun on avoinna – tänä vuonna etsitään rohkeita museoita 

Vuoden museo -kilpailun kiertopalkinto on kuvanveistäjä Pekka Kauhasen veistos Esko. Kuva: Katariina Salmi.

Miten rohkeus näkyy museonne toiminnassa? Vuoden museo 2027 -kilpailussa etsitään museota, joka uudistaa, haastaa totuttua tai avaa uusia näkökulmia ennakkoluulottomasti. Kilpailun hakuaika on 2.11.2026 – 31.1.2027.

Suomen museoliitto ja ICOM Suomi etsivät jälleen Vuoden museota. Palkinto myönnetään ammatilliselle museolle, joka on edistänyt merkittävällä tavalla museoalan tai museotoiminnan yhteiskunnallista näkyvyyttä ja vaikuttavuutta. Palkittavan museon toiminta tuo ajankohtaisia tai ennakkoluulottomia näkökulmia, ideoita ja ajatuksia museoalalle. Palkinto voi olla tunnustus esimerkiksi kokoelmiin, näyttelyihin, yleisötyöhön tai muuhun innovatiiviseen toimintaan liittyvistä saavutuksista.

Vuonna 2027 etsitään rohkeita museoita

Tänä vuonna palkintolautakunta toivoo erityisesti hakemuksia museoilta, jotka toimivat rohkeasti.

Rohkeus voi näkyä esimerkiksi uudenlaisina näkökulmina, vaikeiden tai ajankohtaisten aiheiden käsittelynä, totuttujen toimintatapojen haastamisena, uusien yleisöjen tavoittamisena tai ennakkoluulottomana yhteistyönä. Rohkea teko voi olla suuri tai pieni. Olennaista on, että museo osaa perustella, miksi valittu toimintatapa on merkityksellinen ja mitä sillä on saatu aikaan.

Näin haet

Palkinto myönnetään museon oman hakemuksen tai muun tahon tekemän ehdotuksen perusteella. Hakemuksessa tulee kuvata ja perustella:

  • miten museo täyttää Vuoden museo -palkinnon kriteerit
  • miten rohkeus näkyy museon toiminnassa

Hakemus voi sisältää hakemusta täydentäviä liitteitä ja linkkejä.

Hakuaika alkaa 2.11.2026 ja päättyy 31.1.2027.

Kilpailun eteneminen

Palkintolautakunta valitsee hakemusten perusteella kolme finalistia. Lautakunta vierailee finalisteiksi valituissa museoissa kevään aikana ja Vuoden museo 2027 julkistetaan Museogaalassa 20.5.2027.

Kilpailuun osallistuvien museoiden tulee varautua palkintolautakunnan vierailuun 8.4.; 9.4.; 15.4. tai 16.4.2027 sekä osallistumaan Joensuussa järjestettävään Museopalkintogaalaan 20.5.2027.

Vuoden museo -kilpailun palkintolautakunta 2027

Vuoden museo -kilpailun palkintolautakunnan toimikausi on 2026–2028. Osa jäsenistä on mukana koko toimikauden, osa on vuosittain vaihtuvia.

Palkintolautakunnan toiminnassa vuoden 2027 ajan ovat mukana Särestöniemi-museon museonjohtaja Anne Koskamo, Helsingin Sanomain Säätiön yliasiamies Laura Saarikoski ja opetus- ja kulttuuriministeriön kulttuuriasiainneuvos Päivi Salonen.

Lisäksi palkintolautakunnassa jatkavat Lahden museoiden näyttelypäällikkö Päivi Roivainen ja Museokortin markkinointi- ja viestintäpäällikkö Marjo Vänttinen. Palkintolautakunnan puheenjohtajana toimii Kokkolan kaupungin museopalvelujen johtaja Joanna Kurth ja sihteerinä Museoliiton viestinnän asiantuntija Kirsti Ruissalo.

Linkit

Linkki hakulomakkeeseen (word-tiedosto)

Linkki hakulomakkeeseen (pdf-tiedosto)

Linkki kilpailun sääntöihin

Linkki usein kysyttyihin kysymyksiin

 

Lisätiedot:

Joanna Kurth
p. 044 780 9574
joanna.kurth@kokkola.fi

Kirsti Ruissalo
p. 044 430 0721
kirsti.ruissalo@museoliitto.fi

Voisit olla myös kiinnostunut näistä